مهد کودک زیبای هیوا

هیوای آسمانی من

وبلاگ آموزشی تربیتی

پست ثابت
برای هیوای عزیزم :
عزیزم...زیباترینم...روزی که تو رو درونم احساس کردم...نه آزمایش داده بودم....نه فرشته ها برام خبر 
آوردن..فقط صبح احساس کردم..نقطه ای سپید درونم میجوشه..حس گرمی رگهامو پر کرده بود....
کسی باور نکرد حرفمو اما میدونستم دارم مادر میشم. وقتی جواب آزمایش اومد همه حیرت کردن...
میدونستم خدا بهم یک دختر میده....ازش خواستم سالم و مهربان باشی..دی ماه متولد شی چون 
متولدین این ماه بی نظیرن....تو هم بی نظیری...از اینکه کنارمی بعد از این چند سال خوشحالم... این
شعر رو روزهای اول بارداری برات نوشتم...میذارم اولین پست گرچه بارها خواستی برات بخونم اما وقتی 
بزرگ شدی خودت بخون دخترم. دوستت دارم امید دل مادر. تو جوشش امید و احساس منی. 
عاشقانه دوستت دارم.
به دخترم هیوا 
تو مثل ماه                            

تو مثل ماهیهای حوض عید
در سردی یک صبح پیجیدی
مهمان گرم خانه ام گشتی
در بسترم چون نور خوابیدی
مانند برف اول دی ماه
نرم و سبک در خاطرم ماندی
هر لحظه از تنهایی من را
باران شدی از پیکرم راندی
با جنبشی همچون نسیمی گرم
تو لانه کردی در زمستانم
گویی که رفت از روی آیینه
خاکستر فکر پریشانم
من با تو مثل نهری از باران
من با تو مثل قطره های آب
من از تو می گویم به هر شاخه
من با تو می رقصم درون خواب
تو با منی مانند یک سایه
من با توام مثل نگاهی گرم
جان می دهی ذرات سردم را
با خاطرت مانند آهی گرم
تو پا گرفتی در نفسهایم
در چشمهایم ، آرزوهایم
در شعر من هم جان گرفتی تو
فانوس مهتابی به شبهایم
دیگر ز تو دوری توانم نیست
پیچیده ای اکنون درون من
با هر نفس تکرار نام توست
هر لحظه در رگها و خون من
آری تو مثل برفها آرام
بر دستهایم نرم لغزیدی
مانند گلهای درخت یخ
عطری شدی در من تو پیچیدی
همچون شقایق های دشتی سبز
تو ریشه کردی در وجود من
دیگر ز تو دوری توانم نیست
نام تو ذکر هر سجود من
اینگونه نامت را صدا کردم
ای آرزوی پاک دیرینم
ای بهترین سوغاتی یلدا
برف سپیدم ، خواب شیرینم
بنگر چگونه اشک چشمانم
از دیدنت سیلی روان گشته
آغوشم از احساس تو لبریز
قلبم به گرمای تو آغشته
آرام جانم لحظه ای بنگر
کاین زندگی با حس تو زیباست
زین پس خوشم با دیدگان تو
بی تو وجودم خسته و تنهاست
بر تو مبارک ماه شبهایم
این روزهای سرد خواب انگیز
بر تو مبارک باشد این دنیا
امید من از خواب خود برخیز .

 

[ سه شنبه 21 مرداد 1393 ] [ 2:34 ] [ ساحل ]
[ موضوع : ]

[ ]

آبزرو نهایی مهد هیوا و خوبیها و بدیهای مهد

روزهای پایانی سال است و مدارس تعطیل شده است . دیروز روز آبزرو نهایی مهد هیوا بود. دوستان بسیار زیادی هستند در شیراز که درباره مهد جوانه ها از من سوال میکنند . من بخاطر حس خاصی که دارم دوست دارم هر آنچه میگویم واقعیت باشد تا دوستی عزیزی بر مبنای حرفهای خوب یا بد من تصمیم گیری نکند. پس تصمیم گرفتم همراه با چند عکس از کارهای دیروز هیوا درباره مهد کامل بنویسم. 

مهد به روش مونتسوری است . روز آبزرو کودکان ما با مربیان بصورت 5 نفر کارهایی را که در طول نیم سال تحصیلی کرده اند به اجرا میگذارند. البته بنده در جیان هستم کامل چون هیوا تمام و کمال دانسته هایش را برای من میگوید که هیچ به رخمان هم میکشاند . :)))

هم خوبی ها را میگویم هم بدیها را :

مهد تمیز و مرتب است. برنامه ریزی بسیار خوب  ، جشنهای عالی ، ابزرا و وسایل با کیفیت و خوب ، مدیریت سرکار خانوم شفیعی توانا و عالی و کادر آموزشی مودب و محترمی دارد . تلفنهای روزانه در صورت غیبت کودک ، پیگیری خوب و مداوم و آموزهای خوب.

البته مربیها بر پایه مدرک انتخاب نمیشوند و توانایی هر کدام متفاوت است. مربی هیوا خوشبتانه 8 سال سابقه کار دارد و بسیار توانا و اندیشمند است. اما مربیان دیگری هم فاقد این موارد هستند که ابدا از دیدن آنها هم حتی خوشحال نمیشوم. :)

آموزشها شالم اموزش مونستوری کلیه بسته ها نه فقط مههراتهای اجتماعی و حسی است. زبان در حد متوسط و بسیار ضعیف است . علوم و ریاضیات بخصوص علوم بسیار قوی و دارای دامنه ای در حد دوم دبستان را دارارست. مثلا هیوا کلیه مناطق گیاه از پرچم و برگ و ساقه و آزمایشات مربوط به نحوه رسیدن آب به برگها انواع حشرات نوع زندگی آنها گروهی یا تکی ساختن لانه مورچه و شناخت حیوانات اهلی و وحشی تمام قاره ها و ساکنین و نوع زندگی آنها نوع پوشش حویانات و جانوران نحوه تخم گذار ی یا بچه زایی. حتی درباره نوزاد قورباغه و لارو و زندگی حیوانات قطبی و استوا و خلاصه خیلی گسترده و عالی . اموزش دینی در حد کاملا متعادل و زیبا . دعای عرفه و چند سوره با شعر و موسیقی . مهارتهای اجتماعی سلام و عذرخواهی و اگر کسی مسخره کرد باید چکار کنید اگر هل داد چکار کنید .آموزشهای جنسی نحوه برخورد با آدمهای مریض و شناخت اندام جنسی و نحوه مراقبت از ان و حمام رفتن و شناخت محدوده خود احترام به حق دیگران. اجازه ندادن به دیگران برای دخالت در زندگی کودک و ....

اینها همه عالی. 

ناهار بد و گران..شهریه بسیار بالا و گران....وقت برای بازی و تفریح کم....انرژی بچه ها تخلیه نیمشود و اکثرا در کلاس هستند. نباید بلند حرف بزنند و همیشه باید سکوت کنند. اگر مربی تازه کار باشد ممکن است زیاده روی هم بکند . مونتسوری بطور کامل و ردست اجرا نمیشود. برنامه های بیرون از مهد بسیار کم است. اما آمفی تاتر بسیار مجهز دارند سی دی ها و برنامه های بسیار خوب. اتاق شن بازی و اتاق بازی مجهزی نیز دارند. فقط بچه ها گاهی مثل همین هیوای من خسته و افسرده میشوند از اینهمه قانون و بکن نکن ها .

 

خب و حالا تصاویر

بچه ها روی یک مت مینشینند هر روز صبح برای انجام Circle time در این برنامه تمارین مذهبی و مهارتهای اجتماعی دوبار در روز انجام میشود. فرشها خیلی زبر است و زانوی بچه ها حسابی اذیت میشود .

مهد جوانه ها

هیوا وسیله ای را از آموزش ریاضی انتخاب کرد و نشست .

و مربی خوبش با او همراه میشود . 

اینهم یک فعالیت حسی که پشت میز انجام میشود و با استوانه های دسته دار و بدون دسته.

شناخت بلندی کوتاهی پهن و باریک و بسیاری موارد ریاضی دیگر از طریق حس لامسه .

برای انتخاب مهد هوشیار باشید و به راحتی و شاد بودن کودک بسیار اهمیت بدهید و البته تمیزی.

من از مربیان دلسوز هیوا فرزانه کرم پور عزیزم که در این دوسال بسیار چیزها به دختر من آموخت تشکر میکنم و همینطور از زهرای عزیز برای همه خوبیهایش .

دخترکم روزهای آخر مهد است و سال دیگر به مدرسه میروی. امیدوارم روزهای خوبی مثل همین روزهای خوب کودکیت در مهد را تجربه کنی. 

شاید همه چیز کمی متفاوت باشد اما تو عادت خواهی کرد.

این سی دی را هم همیشه میدهند به والدین که مجموعه ایست از کلیه فعالیتهای یک ساله. و من دیروز با دیدنش کلی گریستم :))))) از شوق 

 

 

سالم باشید .

[ چهارشنبه 1 خرداد 1392 ] [ 13:28 ] [ ساحل ]
[ موضوع :مهد کودک زیبای هیوا ]

[ ]

تصاویری از اتاقهای متفاوت و بسیار زیبای مهد هیوا در روز ارزشیابی

روز ارزشیابی هیوا من بیمارستان بودم و نتوستم در جمع خوب مربیان شرکت کنم..اما معاون مهد لطف کردند و من به تنهایی رفتم و اموزشهای خوب هیوارو از نزدیک دیدم. اینجا آموزشهای رو که در اون روز انجام شد و روزانه هیوا با انجامش متحیرم میکنه مینویسم. 

شناخت انواع جانوران اعم از پستانداران ، خزندگان ، پرندگان ، تخم گذاران ..حیوانات وحشی و حیوانات مزرعه. لمس الگوهای اشکال هندسی و شناخت آنها. شناخت و شمارش اعداد تا 35 . نوشتن اعداد تا 3 حدود 5 شعر زیبا و جدید ، تمیز و مرتب نمودن لباسها..بستن و باز کردن کفش و دکمه...تمیز نمودن باقیمانده غذا از روی زمین..جارو کردن و دستمال نمناک کشیدن ...دفاع از خود ..اعتماد به نفس بسیار بالا و فصاحت کلام...نجوم و علوم و جغرافیا..شناخت چندین پرچم کشورها و تمامی قاره ها با شناخت انواع نژادها و مردم مربوط به هر قاره و بسیاری اموزشهای دیگر. البته بسیاری از اینها را هیوا قبلا هم میدونست اما در جمع و دوست یابی و رفتار بسیار مسالمت امیز با همسنها و ارام حرف زدن و ارام راه رفتن و احترام به حقوق دیگران و صبر کردن واقعا برام تحیر آوره. از فرزانه و سارای عزیز مربیان دلسوز هیوا و تمامی پرسنل خوب مهد کودک جوانه ها صمیمانه سپاسگزارم. واقعا از داشتن اونها ارومم و خوشحالم جگر گوشم مکانی گرم و متفاوت رو تجربه میکنه. 

استخر تمیز مهد..که هیوا خانوم از تابستون ازش استفاده خواهد کرد.

این استخر مجهز به سیستم گرمایش..دوشهای مدرن و تمیز و زیبا..وسایل آب بازی مونتسوری و بدیع 3 غریق نجات. سیستم سشوار و خشک کننده اتوماتیک و بسیاری تجهیزات دیگر است.

کلاس اموزشم

من تمام فاکتورهای یک محیط خوب و استاندارد رو اینجا میبینم. تمامی وسایل مربوط به اموزش مونتسوری هستن. همه از جنس طبیعی در طبیعت. وسایل اموزشی هم همینطور همه استاندار هستند. صبح همه دور این مت mat مینشینند از ساعت 9 و نیم تا ده و اداب اجتماعی اموزشات روز قبل تاریخ و فصلها و شعرها و دیگر چیزها رو مرور میکنن. 

 

 

یکی دیگر از اتاقها

بچه ها باید نسبت به تمام وسایلی که انتخاب میکنن بطور آزادنه مسوول باشند. برای بازی با هر وسیله اگر توسط کودک دیگری انتخاب شده باشد باید صبر کنند تا بازی ان کودک تمام شود و بعد میتوانند با ان بازی کنند. این مساله باعث تقویت صبر و تحمل و احترام به حقوق دیگران در کودک شود. پس از اتمام بازی کودک باید مت مخصوص به خود را بدین صورت لوله کرده و سر جای خود بگذارد. برای هر کودک یک shelf با اسم و عکس خودش در نظر گرفته شده در 3 طبقه که لباسها کفش و کیف خود را در شلف مربوط به خود قرار میدهند.

یک کلاس دیگه

[ چهارشنبه 3 اسفند 1390 ] [ 17:40 ] [ ساحل ]
[ موضوع :مهد کودک زیبای هیوا ]

[ ]

صفحه قبل 1 صفحه بعد